toate sectiunile Rol.ro

Simona Halep a câștigat al 14-lea trofeu al carierei la Montreal

Simona Halep este campioana turneului de la Montreal în acest an.

Ea a jucat finala împotriva americancei Madison Keys și a dominat categoric cu scorul de  7-6(2), 6-3. Meciul a durat o oră și 16 minute, Halep a început cu break setul secund și nu a cedat avantajul până la final.

Procentajele pe serviciu au fost medii, diferența fiind făcută în momentele importante ale jocului, românca a câștigat numai șase puncte mai mult decât adversara. Aceasta este o victorie istorică fiindcă în urmă cu 40 de ani, o altă sportivă româncă, Nadia Comăneci, făcea istorie tot la Montreal.

Iată ce a declarat Halep în urma meciului: ,,În primul rând, vreau să le mulţumesc suporterilor pentru că au venit. A fost o săptămână minunată, în care am fost susţinută atât de români, cât şi de canadieni".

Ea a jucat și finala la dublu împrună cu Monica Niculescu, dar din păcate rusoaicele Ekaterina Makarova/Elena Vesnina au câștigat.

Lasa un comentariu (spam-ul si limbajul ofensiv vor fie sterse!)