toate sectiunile Rol.ro

Romania a castigat greu primul meci amical din cantonamentul din Elvetia, 1-0 cu Albania

Romania a castigat greu primul meci amical din cantonamentul din  Elvetia, 1-0 cu Albania
Romania a castigat cu emotii primul meci amical din cantonamentul din  Elvetia, 1-0 cu Albania.Cu doi accidentati inaintea meciului, selectionerul s-a vazut obligat sa-l titularizeze pe Cristi Manea, fundasul dreapta al celor de la Viitorul devenind astfel cel mai tanar debutant din istoria nationalei, la 16 ani, 9 luni si 22 de zile.

Albanezii au avut prima ocazie importanta de a inscrie, dar Tatarusanu a reusit sa respinga de sub bara, si au fost la un pas de un autogol, in minutul 20.

Tricolorii au mai ratat o ocazie mare inainte de pauza.  Marica si Grigore au incercat sa deschida scorul, dar portarul Berisha s-a opus de fiecare data.

In repriza a doua, Romania a avut o noua sansa dubla de gol.  Rat a centrat, dar  Rusescu nu a ajuns la balon pentru a o devia in plasa. Un minut mai tarziu, dupa un corner, mingea a ajuns la Dragos Grigore, care a reluat din patru metri, din nou in portarul albanez.

Romania a marcat unicul gol al intalnirii in minutul 82, cand Rat i-a pasat lui Maxim, care a sutat slab pe jos. Albanezii au respins de pe linia portii, iar balonul a revenit la Rat, care a trimis mingea in poarta din apropiere.

Pentru nationala lui Piturca urmeaza amicalul cu Algeria, care va avea loc tot in Elvetia.

"E o victorie de moral. Un meci de care aveam nevoie pentru a fi mai omogeni, pentru a ne cunoaste si mai bine. O sa fie si meciul cu Algeria, care ne va ajuta si mai mult. Algeria este o echipa mult mai valoroasa. Vom incerca si acolo sa dam ce-i mai bun, sa fim competitivi si de ce nu sa castigam", a spus autorul golului victoriei Romaniei, la finalul intalnirii.

Selectionerul Victor Piturca s-a aratat multumit de evolutia elevilor sai si este convins ca echipa nationala poate continua sa creasca.

"Am trecut cu brio acest test, sper ca si miercuri sa facem o figura frumoasa, sa castigam si contra Algeriei, cu toate ca Algeria este la alt nivel. Insa si noi am facut un salt calitativ bun si putem invinge orice echipa in momentul asta. Am avut momente foarte bune si asta imi da sperante ca putem juca si mai bine decat in seara asta", a declarat Piturca.

Sursa: vezi articolul original

Lasa un comentariu (spam-ul si limbajul ofensiv vor fie sterse!)